Instagram'da Etkili Satış Arttırma Taktikleri - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

Instagram'da Etkili Satış Arttırma Taktikleri


Kaliteli ve rakipsiz ürünlere de sahip olsak, hayatın sırrını dahi versek etkili reklamcılık ve doğru stratejiler Dijital Dünya'nın olmazsa olmazı, kaçışımız yok. Facebook ve Instagram reklamcılığı ise çoğumuz için halen çok karmaşık! Bir iki ufak dokunuşla satışları reklamsız ivmelendirmek mümkün müdür sorusuna cevaplar aramak isteriz.




Satışların düşük olmasını bazı nedenlere bağlayabiliriz:


 1. Aynı ürünü bir çok sayfanın daha makul fiyatlarla satması.
 2. Rakiplerin influencer veya diğer kanallar üzerinden yaptığı agresif reklamcılık.
 3. Rakipler kadar çekici görsel ve videolara sahip olmayışımız.
 4. Shop yani mağazaya yönlendiremeyişimiz.
 5. Paylaşım zaman aralığındaki dengesizlik.
 6. Açıklayıcı metinlerin ve seçilen etiketlerin baştan savma olması.
 7. Doğru ülkeyi ve hedef kitleyi belirleyememek.
 8. Sayfayı yönetenlerin deneyimsiz oluşu.
 9. Satış sayfasının kurumsal olmaması ve ürünlerin güven vermemesi.
 10. Ürünlerin kullanım alanlarının detaylandırılmaması.





Instagram'a içerik yüklerken konum eklemeyi çoğu zaman gözden kaçırıyoruz. İşletme sayfası mevcutsa ve hesabınızdaki takipçi sayısını artırmak istiyorsanız, paylaşılan fotoğraflara konum ekleyerek o bölgede bulunan müşteri potansiyel kişilerin de dikkatini çekebilirsiniz.





Bonus: "Çoğu hesabın yaptığı gibi çekiliş veya indirim yapıp "bir arkadaşını etiketle" tetikleyicisini kullanmak gönderilerinizin Instagram keşfetine düşmesine daha fazla yardımcı olmakta."

Instagram satışlarınızı reklam vermeden nasıl artırabilirsiniz?


 1. DM üzerinden alıcılarla pazarlığa girişmeyin, kurumsal olun.
 2. Dikkat çekici bir BIO'nuz yani biyografiniz olsun.
 3. İletişim kanallarımız mutlaka sabit telefon ve WhatsApp olsun!
 4. 0850'li numaralar rahatsız edici olduğunu için tavsiye etmiyorum.
 5. Ürün açıklamalarında ve seçilen görsellerde seçici ve titiz olun.
 6. Video içeriklere ağırlık verin. Profesyonel kurgu programları kullanın.
 7. Ücretsiz kargo seçeneği çok çekicidir. Dikkate alın.
 8. Doğru etiketler kullanın! Kendi hashtag'iniz olsun!
 9. İade ve değişimlerde kullanıcılara zorluk çıkarmayın.
 10. Paylaşım zamanınızı iyi ayarların!
 11. Özel günler, dini ve milli bayramlar gibi anları kaçırmayın.
 12. Story ve Reels mutlaka kullanın, hediyeler vermeyi ihmal etmeyin.
 13. Instagram hesabınızı işletme hesabı yapın.
 14. CANVA ve benzeri ücretsiz tasarım arayüzlerinden uzak durun!
 15. Müşterilerinizin yorumlarını paylaşın.
 16. Sık paylaşım yapın ancak sıkıcı da olmayın!
 17. Promosyonlar ve çekilişler yapmayı ihmal etmeyin.
 18. Fark edilebilir ve açıklayıcı bir profiliniz olsun.
 19. İlgili link BIO'da diyerek dikkat çekebilirsiniz.
 20. Instagram reklamcılık modelleri konusunda araştırma yapın.
 21. Reklam vermeden önce hedefinizi belirleyin.

Hakim olduğum ayakkabı sektörü üzerinden kısa bir senaryo paylaşmak isterim müsaade ederseniz.

Rekabetin özellikle kadın kırılımında yoğun olduğu bu sektörde; çocuk ayakkabıları, üzerine düşünülebilecek ve nispeten bakir bir alan. Ayakkabının suni deri veya deri oluşu, değişimin mümkün olup olmadığı, ışıklı ayakkabının biten pilinin nasıl değişeceği, terletme yapıp yapmadığı ve benzeri bir çok soruya karşı hızlı cevap şablonları oluşturun ve ilgili kişiyle paylaşın.







Çocuklara, kadınlara ve hayvanlara ait özel günleri, 23 Nisan ve benzeri gün ve haftaları atlamayıp bu güne özel hediyeler, çekilişler ve story grupları oluşturun. Kurum içinden fotoğraflar paylaşın hatta üretimden saya atölyesinden veya paketlemeden. 

Böylece insanlar ellerine ulaşan paketi açtıklarında salatalıkla ve benzer dolandırıcı saçmalıklarla karşılaşmayacağına emin olur ve kurumsal bir firmayla muhatap olduklarını bilirler.

Değişim ve iade konusunda son derece esnek olun özellikle ilk bir kaç yıl. Kötü bir yorum almaktansa gerekirse ürünü sorgusuz değiştirin. Paketin içine küçük notlar ve hediyeler koyun. 

Ürünü alan kişinin sayfanızda yorum yapması son derece önemlidir, nasıl olsa sattık diye düşünmeyin. Mali olarak sizi zorlamayacaksa "ücretsiz kargo" seçeneğini düşünün.






Sektörünüze ait etiketleri derinlemesine araştırın. Firmanıza özel bir etiketiniz olsun. İhraç çalışıyorsanız, Arap ve Fars coğrafyasına hitap ediyorsanız ve bütçe ayırabileceğiniz iki farklı hesabınız daha olsun. Bir önceki cümlenin altını önemle altını çiziyorum. Toptan satışlarda farklı fiyat tarifeleri sunabileceğinizin altını çizin. Ürünleri tek tek satmaktansa toptan satışları tetikleyebilecek kurgular düşünün.






Son olarak şunun da tekrar altını çizelim. Sosyal medya; satıştaki vakti müsait arkadaşların, hevesli akrabaların ve yeni mezun gençlerin yapabileceği basitlikte değil ne yazık ki. Elbette bu şekilde de "hatalardan ders alarak" ilerlemek mümkündür ancak kesinlikle bir bütünlüğe ve profesyonelliğe sahip olamazsınız. Bir iki lira tasarruf edeceğim derken neleri kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın!

Instagram'da etkili satış arttırma taktikleri başlıklı bu yazımızda sizlere; instagram'da müşteri bulma, instagram'da etkili satış yapma yöntemleri ve instagram'da satış yapmanın püf noktaları konularında giriş seviyesinde bilgiler sunduk. 

Daha fazla bilgi almak isterseniz bizlere iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilir, ilgili kategorimiz altında dolaşmaya devam edebilirsiniz.

2 yorum

 1. Uzun zamandır Instagram'da kitle edinmekteyiz, yeni yıla 80 bin ile giriş yaptık. Yakında Instagram hesabımız üzerinden ürün pazarlaması yapıp mağaza açmayı planlıyoruz, bakalım bizi neler bekliyor. Verdiğiniz bilgiler ön hazırlık açısından çok faydalı olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer takipçileriniz organikse yani köpürtme değilse muazzam bir oran tebrikler. İnşallah bol kazanır ve yol hikayenizi bizlerle paylaşırsınız takipte kalalım.

   Sil