Instagram Hikayelerinden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır? - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

Instagram Hikayelerinden En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?


4.57 milyardan fazla insan interneti kullanıyor ve 500 milyonu da her gün Instagram hikayelerini izliyor.


Instagram Stories'in esas çekiciliği sınırlı süreli doğası olsa da, bu 24 saatten en iyi şekilde yararlanamayacağınız veya belki de ömrünü uzatamayacağınız anlamına gelmez.


Instagram Stories'in önerilen en boy oranı 1080 x 1920 pikseldir. Bu, tüm ekranı işgal etmeye karar verirseniz geçerlidir. Bununla birlikte birçok kullanıcı, özellikle galerilerinden içerik içe aktarıyorlarsa hikayelerinde ara sıra yatay veya kare içerik yani farklı ölçüler yayınlamaya devam ediyor.

Instagram, içeriğinizin tüm mobil cihazlarda yüksek kalitede görüntülenmesi için bu belirttiğim boyutları öngörmüştür. Bunu görmezden gelirseniz içeriğinizin kesilmesi ve haliyle kalitesiz görünmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.


Snapchat tarafından hazırlanan bir rapora göre dikey video reklamlar, yatay video reklamlardan dokuz kat daha iyi performans gösteriyor bunu da atlamadan belirtelim ve devam edelim. 


Ayrıca Youtube gibi telefonunuzu eğerek videoları tam ekran izlemenizi sağlayan uygulamaların aksine Instagram bu şekilde çalışmıyor. Yani dikse dik görüntüleyeceksin!


Profesyonel ipucu: Doğru boyutları kullandığınızdan emin olmak için, içeriğinizi herhangi bir kanal için tek bir dokunuşla biçimlendirmenize olanak tanıyan Instasize veya Canva gibi yardımcı uygulamaları kullanın.


Bu arada hikayenize marka bilinci oluşturabilecek öğeleri eklemek çok önemlidir. Şöyle özetleyeyim ideal olarak, hedef kitlenizin kullanıcı adınıza veya logonuza bakmak zorunda kalmadan içeriğinizi hızlı bir şekilde tanımlayabilmesini istersiniz.


Standart filtreler ve yazı tipleri atamak maka bilincinizi kuvvetlendirme adına yeterli olacaktır. Kişisel bakım markası Burt's Bees (@burtsbees) bunu en iyi yapan ve inceleme önerimizde ilk sırada yer alan markalardan birisi.


Tanımlanabilir yazı tiplerini ve renkleri belirlemek, markanızın öne çıkmasına yardımcı olacak ve kullanıcıların içeriğinizi atlamasını önleyecektir.


Profesyonel bir başka ipucu: Renk paletinizi doğru bir şekilde elde etmek için Instagram Story'de ekranınızın sağ üst kısmında, doodle simgesinin yanında bulunan "resim ekle" etiketini kullanın. Ardından, markanızın renklerine sahip bir resim yükleyin. Son olarak, seçtiğiniz rengin üzerinde göz damlası/renk seçici aracını kullanın.


Instagram'ın etkileşimli çıkartmaları, gönderilerinize ekleyebileceğiniz başka bir dikkat çekici özellik gibi gözükse de esasen böyle değildir; kitle içgörüleri ve etkileşimi için kullanışlıdırlar.


Etkileşimli çıkartmalar bariz nedenlerle popüler seçenekler olsa da, Instagram'ın çıkartma koleksiyonunun geri kalanını gözden kaçırmamak önemlidir.


Etkileşimlerinizi artırmak için Instagram Hikayelerinizdeki DM çıkartmasını kullanabilirsiniz. Takipçiler DM Me çıkartmasına tıkladığında size mesaj göndermek için bir metin kutusu ile karşılaşacaktır.


Takipçilerinizi size bir DM göndermeye teşvik etmek, markanızı doğallaştıracak ve her bir müşterinizle kişisel düzeyde bağlantı kurmanızı kolaylaştıracaktır.


Geçelim konum çıkartmalarına. Konum çıkartmalarını, takipçilerinize nerede olduğunuzu bildirmenin ötesine geçer. Çıkartmaya tıklayan herkes, aynı konum etiketini kullanan bir sayfaya yönlendirilecektir. Bu sizi, hesabınızı takip etmeyen Instagram kullanıcıları tarafından keşfedilebilir hale getirir.


Konum etiketleri, özellikle fiziksel bir mağazanız veya etkinliğiniz varsa faydalıdır, böylece takipçiler nerede olduğunuzu kolayca bulabilir.


Mention çıkartmaları, etkileyici kişiler veya diğer markalarla çalışırken kullanılması son derece önemli bir diğer yapı zira bu onların hikayenizi yeniden yayınlamalarına ve izleyicileri tarafından görüntülenebilir hale getirmelerine olanak tanır.


Profesyonel ipucu: Hashtag'in hikayenizin görünümünü ve profesyonelliğini mahvetmesini istemiyorsanız, çıplak gözle görülmeyecek şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu şekilde, hala keşfedilebilir olacaktır.


Toparlayalım


Instagram Hikayelerinizin 24 saat sonra kaybolması gerektiğini kim söyledi? Belirli bir kampanya veya konu hakkında belirli bir içerik toparlamak istiyorsanız, doğrudan biyografinizin altında görünecek bir "öne çıkarılan öğeler" vurgusu oluşturabilirsiniz.


Öne Çıkanlar, takipçilerinizin eski eğlenceli hikayelerinizi tekrar ziyaret etmelerini ve kaçırdıklarını yakalamalarını mümkün kılar.


Bu arada 10.000'den fazla takipçisi olan bir Instagram Business hesabıysanız veya doğrulanmış bir hesapsanız, sayfalarınıza trafik çekmek için yukarı kaydırma özelliğini kullanabilirsiniz. Hikayenizi bir reklam olarak yayınlarsanız, yukarı kaydırma özelliği herkes için çalışabilir.

Yorumlarınız Değerlidir