TikTok’ta Fenomen Nasıl Olunur? - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

TikTok’ta Fenomen Nasıl Olunur?


Tiktoker olmak için ne yapmalıyım?, TikTok ta nasıl takipçi kazanılır? ve Tiktokta nasıl mavi tik alınır? sorularına yanıtlar aramak, bu zorlu mecrada fark edilebilmek için neler yapılması gerektiğine cevaplar bulmak isterim.


Güzel ve doğal bir kadın olmak, açık saçık konuşabilmek, dozunda yani bizim "bikini level" dediğimiz tarzda giyinebilmek en beylik ve ilk akla gelen fenomenlik senaryosu. 

Ailemden yakınlarımdan pek utanmam, ilerde bunlar sağda solda karşıma çıkınca da hiç çekinmem göğsümü gere gere dolaşırım diyebilecekseniz inanın fenomenlik mertebesine yaklaşmak hiç de zor değil. Ha bu yolda ilerleyen çok kişi olduğu için hevesli bir kadın olarak bu yığınların arasından sıyrılmanız gerekecek.


Micro Influencer ve Mega Influencer Kavramlarına Bakış başlıklı yazımı okumanızı öneririm.


İkinci akla gelen yol ve yöntem ise eşcinsel kimlik ve yine açık seçik mesajlar, hal ve hareketler üzerinden ilerlemek. Yani bu iki senaryoda milletin cinsel açlığından besleneceksiniz. Bana göre tiksindirici ama seçim sizin.

Şunu da unutmadan ifade edelim, yaşadığınız coğrafyanın sosyo-kültürel altyapısına hakim olmak mühim. Bu iki senaryo genele hitap etse de tüm takipçilerimizin Türkiye'den gelemeyeceği tezinden hareketle dikkatli bir yol haritası oluşturmanızı öneririm. 


TikTok; komik içerikler, dans videoları ve trendlerden beslenen garip bir alan olarak hayatımıza girdi. Bunu denetleyen bir mekanizma olmadığı için +18 bir şeyler yükleyip sisteme takılmadığınız müddetçe aklınıza gelen her şeyi platforma yükleyebiliyorsunuz.


Instagram'da yükselmek için neler yapılması gerektiğini sizler için özetledik. Bunlara da bir göz atın derim.


TikTok'un Geçmişi


Tik Tok, Eylül 2017'de Zhang Yiming tarafından oluşturulan, ByteDance'e ait Çinli sosyal ağ hizmeti. Uygulama 2017'de piyasaya sürülmesine rağmen 2018'in sonlarına kadar herhangi bir ciddi atılım yapılmamıştı.

Her yaştan, dinden, cinsiyetten ve etnik kökenden insanın bir araya geldiği TikTok ilk zamanlarda kullanıcıların dudaklarını şarkılarla senkronize ettiği ve ara sıra dans ettiği havalı bir uygulamaydı ancak Türkiye gibi ülkelerin de saldırışıyla resmen bir çöplüğe döndü. Bana göre hava hoş tercih sizin.


800 milyon kullanıcıya ulaşan Tik Tok'u süpüren ve aynı hızla yükselebileceğiniz trendler de var; dans trendleri, mizah trendleri, makyaj trendleri ve hatta politik veya eğitici trendler. Kurgu programlarına ilginiz varsa bu 5 başlık da ilerlemenize yardımcı ancak TikTok'da nasıl fenomen olunur planınızı kısa sürede hayata geçiremeyebilir.

TikTok Görüntüleme Oranı Nasıl Arttırılır?


Tiktok, video paylaşarak daha fazla izleyici kazanmanızı sağlayan Instagram'a benzer bir platformdur. İzleyici ve takipçi sayısındaki artışa paralel olarak insanlar canlı yayınlarından belirli bir gelir elde edebiliyorlar. 


Tiktok platformunda izlenme oranını artırmak için uygulanması gereken bazı taktikler var. 

Bunun için öncelikle uygulama indirildikten sonra iyi ve akılda kalıcı bir kullanıcı adı belirlenmesi gerekecektir. Sonrasında tek yapmanız gereken ortalama 15 veya 60 saniyelik yaratıcı videolar çekip düzenli olarak paylaşmak.


Tiktok'ta yayınlanan videolar, izleyicilerin ilgi alanları ile eşleştirilir. Alınan beğeni ve video izlenme sayısını ana sayfadan takip etmek mümkündür. İlk videonuzu çekilip yayınladığınızda takipçi sayınızı artırmak için ilk ve en ciddi hamleyi yapmış olacaksınız.

Tiktok'ta Fenomen Olmak İçin Ne Yapılması Gerekiyor? 


Birçok sosyal medya platformu gibi Tiktok da popülerliği, videoların aldığı takipçi sayısı ve beğeni oranına göre belirliyor. 


Öyle ki sistemde Google reklam algoritmalarını andıran bir sistem var. Bu algoritma ile kullanıcıların ilgi alanlarına göre video önerileri yapılmakta. Kullanıcılar beğenmedikleri video içeriklerini reddetme hakkına sahiptir. Bu seçenek ile benzer bir video bir daha kullanıcıların ekranında görünmez.

Yani Tiktok uygulaması belli beğenilere sahip bir takipçi kitlesi elde etmeyi mümkün kılıyor. 


Öncelikle uygulamayı eğlence için mi, şirket tanıtımı için mi yoksa ünlü olmak için mi kullanacağınıza karar verin. Bunun için yukarda da belirttiğim gibi ilginç bir kullanıcı adı seçerek başlamak önemlidir. 


Aslında bu tüm sosyal medya uygulamaları için geçerlidir. Sizi yansıtan veya yayınlanması planlanan video stillerinin akılda kalıcı bir kullanıcı adı ile eşleşmesi şarttır.

Bundan sonraki aşamada ise gündemi takip etmek, devamlı ve kaliteli içerik paylaşmak gerek. Güncel içerik üretimine ek olarak, ana sayfada güncel içeriğin gün gün izlenmesi zorunludur. Sonrasında size önerilen videoları dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.


En önemli şey videoları ilgi çekici hale getirmek. Misal; videolarınızda ağır çekim veya düetler yapabilir veya videolarınızı efektlerle süsleyebilirsiniz. 


Tiktok'ta ne kadar güncel kalırsanız ve yeni trendleri ne kadar çok takip ederseniz fenomen olmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü Tiktok uygulaması güncellik konusunda oldukça titiz olunması gereken bir uygulamadır.

Bu eğlenceli yazımda; tiktokta fenomen olmak için kaç takipçi gerekiyor, tiktok fenomen olma hilesi, tiktokta nasıl para kazanılır, tiktokta nasıl bot basılır, tiktokta nasıl canlı yayın açılır, tiktokta nasıl keşfete düşer, tiktokta ilgi çekici isimler ve tiktok ta izlenmek için gibi arama sonuçlarını besleyecek içerikler toparladım. Umarım beğenir ve yorumlarınızı paylaşırsınız.


Bu arada sosyal medya hesaplarımı profesyoneller yönetsin diyenlerdenseniz bizlere e-posta adresimiz medyabudur@gmail.com ve iletişim hattımız 0532 591 57 71 üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 yorum

 1. Merhabalar.
  İsmini duyduğum ancak, ne zaman ve nereden piyasaya girdiği ve mahiyeti hakkında bilgim olmayan Tiktok'u bu paylaşımınızdan öğrenmiş oldum. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Bizim millet olarak genel karekteristik kültürümüze ve yapımıza uymayan bir platform. Aynı zamanda bana göre tehlikeli bir platform. Tiktok hakkında kulağımıza gelen dedikodulara da bakılırsa durum böyle.

  Dileyen dilediği yerden haberleşebilir, yazışabilir, paylaşımlar yapabilir. Bunu engellemeye ve kısıtlamaya kimsenin hakkı yoktur. Ancak Tiktok'un işleyişi ve üyelerin ne paylaştığı hakkında bilgi sahibi olmak ve sonuç olarak Tiktok nedir sorusuna bir yanıt bulmak üzere Tiktok'a üye olmayı düşünüyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TikTok biraz karışık bir alan yani saygısızlık ve kalitesizlik açısından dibin dibi ancak herkes de böyle değil. Sistem sizin beğenilerinize göre içerikler sunuyor size. Kaliteli paylaşımlar yapan arkadaşlar da mevcut. Gayet de eğlencelik bir yer esasen.

   Sil