Kaçınmanız Gereken 10 Sosyal Medya Hatası - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

Kaçınmanız Gereken 10 Sosyal Medya Hatası


Küresel sosyal medya kullanıcılarının sayısının 2023'te neredeyse 3,43 milyara ulaşması bekleniyor; sosyal medya yönetimi, sosyal medya yöneticiliği ve profesyonel sosyal medya yönetimi başlıkları için önemli bir veri.


Çoğu kişi veya işletme sosyal medya pazarlamasının ne kadar önemli olduğunu bilir, ancak çok azı markalarının büyümesini olumsuz yönde etkileyebilecek birçok sosyal medya hatası yaptığının farkındadır.


Bu yazıda, kampanyanızın başarısını sağlamak için profesyonel sosyal medyanızda kaçınmanız gereken 10 hatayı paylaşıyoruz.

Tüm Enerjinizi Yanlış Sosyal Medya Platformuna Harcamak


Yalnızca aşina olduğunuz platformlarla ilerlemek kolaydır. Düzenleri ve nasıl çalıştıkları konusunda rahatsınızdır ancak önemli noktaları da kaçırıyor olabilirsiniz. Ek olarak, çok fazla platformla ilerlemeye çalışşırsanız her biri için benzersiz içerik yapmaktan dolayı bunalabilirsiniz.


Linkedin profesyonel ağ oluşturma ve işletmeler arası pazarlamaya yöneliktir. TikTok veya Snapchat gibi diğer platformlara nazaran daha az profesyoneldir ve daha genç bir kuru kalabalık getirir. 


Hedef kitleniz 20-29 yaş arasındaysa, bu işiniz veya kimliğiniz için faydalı olabilir. Takipçilerinizin yaşını dikkate almazsanız potansiyel müşteri kaybedebilirsiniz.


En Sık Yapılan Sosyal Medya Hataları Listesi


 • Platformlar arası tutarsızlık.
 • Kalitesiz stok görseller kullanmak.
 • Çok fazla etiket kullanmak.
 • Sadece popüler etiketleri kullanmak.
 • Bir marka etiketi oluşturmamak.
 • Verileri ölçümleyememek.
 • Gönderi zamanlarında tutarsız olmak.
 • Gereğinden fazla paylaşım.
 • Tutarlı bir mesaja sahip olmamak.
 • Olumsuz yorumları yok saymak.
 • Müşteri hizmetleri konusundaki özensizlik.
 • Sadece marka veya ürünlerden söz etmek.
 • Hedef kitleyle etkileşime geçmemek.


Sosyal Medya Stratejisi Olmadan Çalışmak


Tıpkı bir iş planı gibi, bir sosyal medya stratejisi de hedeflerinizi ve başarıya giden yolunuzu özetler. Tüm kampanyanızın alt üst olmasına neden olabilecek savurgan hatalar yapmamak için bir sosyal medya stratejisi oluşturmaya zaman ayırın. Sosyal medya hızlı hareket eder, haliyle araştırmanıza şimdi başlamak en iyisidir.


Yorum Bölümünü Görmezden Gelmek


Yapabileceğiniz en ciddi sosyal medya hatalarından biri, gönderilerinize yorum yapan müşterilere yanıt vermemektir. Katılım; sosyal medya pazarlamasının ana hedeflerinden biri bir marka topluluğu oluşturmak olduğundan, birinci önceliktir. Arkadaş canlısı olun, ancak aynı zamanda profesyonel kalın.


Otomatik Gönderi Araçlarını Unutmak


Sosyal medya stratejiniz oluşturulduğunda ve işletmenizin birkaç farklı hesabınız olduğunda, otomasyon araçlarını kullanmak en iyisidir. Gönderileri ve planlanmış içeriği tek bir yerde organize edip takip edebileceksiniz.


Düzenleme Sürecini İhmal Etmek


Sosyal medyada herhangi bir şeyi yayınlamadan önce onu dikkatlice incelemelisiniz. Profesyonel sosyal medyanızda paylaştığınız her şey, dijital pazarlama ayak izinizin bir parçası olur. 


Sildiğiniz gönderiler bile daha sonra ekran görüntüleri ve kitlenizin anıları şeklinde internette dolaşabilir. Dil bilgisi veya yazım hataları ve yanlış bilgiler büyük olasılıkla fark edilecek ve müşterilerin markanıza bakış açısını değiştirecektir.


Yanlış Marka Sesini Kullanmak


Sosyal medya pazarlamanız için bir marka sesi yaratmak zorlayıcı olabilir. Çok resmi bir tonda ise sıkıcı görünme riskiniz var ancak marka sesiniz çok sıradansa, belirli şakalarla insanları rahatsız etme veya sinir bozucu görünme riskiniz de var.


Her gönderimde marka sesinizi kullanır ve bir izlenim edinirsiniz. Üzerinde düşünülmesi gereken bir soru şudur, hedef kitlenizin almasını istediğiniz mesaj nedir? İlham verici ve eğitici olmak  mı istersiniz? Belki yaratıcı ve eğlenceli olmak en iyisi. Hangi yöne giderseniz gidin, en iyisi kendi tarzınızı bulun ve ona bağlı kalın.


Bu nedenle, sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaya başlamadan evvel, markanızın genel kişiliğini ve benzersizliğinizi hedef kitlenize nasıl iletmek istediğinizi anlamak için kendinize zaman ayırın. Yanlış tonda ilerlemek beğenilerinize ve takipçilerinize mal olabilir.


Alakasız Hashtag'leri Seçme


Hiç şüphe yok ki hashtag'ler yani etiketler bir kişi veya kurumun yeni bir kitle tarafından keşfedilmesine yardımcı olabilir. 


Hashtag'ler, sosyal medya kullanıcılarının aramalarına dayalı olarak alakalı bilgileri bulmaları için bir yol haritası görevi görür. Trend olan bir hashtag kullandığınızda, gönderinizi binlerce kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Gönderinizi yalnızca daha fazla insanın görmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla etkileşim ve takipçi anlamına da gelebilir.


Hashtag'leri hiç kullanmamak büyük bir sosyal medya hatası olur. Alakasız hashtag'ler kullanırsanız, markanız için de bir sorun olabilir. Yalnızca popüler hashtag'leri kullanmak yerine, sektörünüzle alakalı daha spesifik hashtag'ler bulmak daha iyidir.


Fazla Resmi Olmak


Kişisel anekdotlar, kamera arkası fotoğrafları veya videoları ve zevkli mizah, markanızı insanlaştırabilir. Özetle biraz eğlenin.


Şirketlerin kullanmayı sevdiği popüler bir yöntem memlerdir. Bağlanılabilir, alakalı ve eğlenceli olma eğilimindedirler. Bu, hedef kitlenizin neyi sevdiği hakkında biraz araştırma yapmak için faydalı bir motivasyondur. 


Kitlenizin keyif alacağı yaratıcı ve taze içerik bulup paylaşmak, sosyal medya pazarlamanızın eğlenceli bir parçası olabilir. Sıfır kişiliğe sahip dümdüz bir sosyal medya ağı ile ortaya çıkmak istemezsiniz. Bir veya iki fıkra yazın ve takipçilerinizle arkadaşlarınızmış gibi konuşmaktan korkmayın. İnsanlar bu günlerde şirketleri kişisel düzeyde tanımak istiyor.


Trendlere Dikkat Etmemek


İnsanların ne aradığını anlamak için sosyal medyadaki trendlere dikkat etmek iyi bir fikirdir. Bu, hedef kitlenize yönelik uygun ve benzersiz içerik oluşturma konusunda fikir edinmenize de yardımcı olabilir.


Dijital Rapor, 2021'de insanların interneti kullanmasının en mühim 10 nedenini araştırdı. Üçüncü en büyük neden, haberler ve güncel olaylardan haberdar olmak. Geçen yıl işe yarayanlar bugün işe yaramayabilir çünkü hedef kitlenizin mevcut ihtiyaçlarını akılda tutmak önemlidir.


Sürekli Gönderme


Sosyal medyanızda düzenli olarak paylaşımda bulunmak akıllıca bir şeydir ancak çok sık paylaşım yapma hatasına düşmeyin. Söyleyecek bir şeyiniz olduğunu her hissettiğinizde bir şey göndermeniz gerekmez.


Çok sık paylaşım yapmak, daha az yaratıcı içeriğe de yol açabilir. Stratejik ve gerçekten düşünce ve çabayı ortaya koyduğunuzda, insanların fark etmesi daha olasıdır. Takipçileriniz gönderilerinize daha fazla dikkat edecek ve onları dört gözle bekleyecektir. 


Bu yazımızda; en çok yapılan sosyal medya hataları, sık yapılan sosyal medya hataları, markaların sosyal medya hataları ve instagram hataları üzerinde durduk!


İnsanlar, sözlerini akıllıca seçen birine saygı duyar.


Sosyal medya pazarlamanıza nereden başlayacağınızı bulmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Deneyimli pazarlama ve halkla ilişkiler uzmanlarından oluşan ekibimiz size yardımcı olabilir!

Yorumlarınız Değerlidir