Instagram Satışlarımı Nasıl Artırabilirim? - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...


Instagram Satışlarımı Nasıl Artırabilirim?

Instagram'da satışlarımı nasıl artırabilirim veya Instagram'da müşteri nasıl bulunur? gibi soruların cevabını arayan arkadaşlarımız için faydalı olabilecek bilgileri "liste" şeklinde paylaşmak isteriz:


Instagram'da satışları artırma


Instagram'da takipçi veya beğeni almak genellikle yapılan ilk hata oluyor. Etkileşime giremeyecek kişileri (!) satın almak ne yazık ki kendimizi kandırmaktan öteye geçememekte. Bu şekilde potansiyel bir iletişim kitlesi oluşturamayacağınız gibi sayfanıza olan güveni de yok edeceksiniz.


Yerli ve yabancı rakiplerinizi dikkatle analiz ederek biyografi kısımlarını incelemelisiniz. Bu alan "ilk göze çarpan" olduğu, daha net ifadeyle bir nevi plakanız olduğundan premium bir görüntü sunabilmeniz önemlidir.

Güven sağlayabilme adına profesyonel bir web sitesi sunabilmeniz de önemlidir. Bir Instagram sayfası ne kadar başarıyla kurgulanmış olursa olsun bir web sitesi ile desteklenmiyorsa güven kazanmakta zorlanacaktır. Haliyle bu tip sayfaların satış oranı istenilen seviyede olmaz.


Genel etiketlerin kullanımı, CANVA dahi olsa "şablon" kokan özensiz tasarımlar, sorulara süratle yanıt verilmemesi, iade seçeneklerinin net belirtilmemesi, hiç bir fiyat avantajına sahip olunmaması, rakip analizi yapılmaması, paylaşımlardaki düzensizlik, story ve reel videolarına gereken önemin verilmemesi de unutmadan listelememiz gereken başlıklar.


Gerekirse profesyonel bir logo oluşturmalısınız ki Bionluk freelance platformu bu konuda avantajlı fiyatlar sunuyor. Keza ürün fotolarınız için profesyonel ekipman da almalı ve nasıl etkili kullanabileceğinizi öğrenmelisiniz. UDEMY bu konuda uygun fiyatlı online eğitimler sunan başarılı bir mecradır.


Ziyaretçiler neden sizden ürün alsın? Cazip fiyatlar sunabiliyor musunuz? Kargo avantajlarınız var mı? Mümkünse kapıda ödeme seçeneği sunabiliyor musunuz? Hiç değilse ayda bir iki kez dahi olsa sponsorlu reklam verebilecek miyiz?


Aşağıdaki rakamlar gün gün artsa da motive edeceğine inandığım için paylaşmak istedim. Instagram'da kitle büyüklüğünü ülkelere göre paylaşalım:


 • ABD (120 milyon)
 • Hindistan (88 milyon)
 • Brezilya (82 milyon)
 • Endonezya (64 milyon)
 • Rusya (46 milyon)
 • Türkiye (39 milyon)
 • Japonya (31 milyon)
 • Meksika (26 milyon)
 • İngiltere (25 milyon)
 • Almanya (22 milyon)
 • İtalya (21 milyon)
 • Fransa (19 milyon)


Paylaşım platformu HootSuite'e göre  928,5 milyon kişiye Instagram reklamları aracılığıyla ulaşılabilirsiniz. Elbette profilleme son derece önemli yani çocuk ayakkabıları satıyorsanız seçtiğiniz kitleyi tam yakalayabilmek önemli. Yine Brand Watch'a göre Instagram'da marka bağlılığı Facebook'tan 10 kat, Pinterest'ten 54 kat ve Twitter'dan 84 kat daha iyi.


Ürün fotoğraflarınızı çekmek için yüksek kaliteli bir kameraya yatırım yapın veya profesyonel bir fotoğrafçı tutun. Arkadaşlar bu konu son derece önemli. Ne yazık ki çoğu satıcı basit akıllı cihaz üzerinden bir iki düzensiz filtremeyle ürün fotoğraflama yoluna gidiyor.


Profilinizdeki ayarlar bölümüne giderek, işe tıklayarak ve alışveriş yaparak Instagram Alışveriş'e dahil olabilirsiniz. Ardından, bir ürün kataloğu seçin ve profesyonel hesabınıza bağlayın. Instagram satış seçeneğinin yalnızca sosyal medya programına zaten kabul edilmiş olanlara açık olduğunu unutmayın.


Tüm Instagram biyografileri 150 kelime ile sınırlıdır, bu nedenle sağladığınız şirket bilgileri işinizle ilişkili olmalıdır. Bu, sizi takip edip etmeyeceklerini veya sizden bir şey satın alıp almayacaklarını etkileyeceğinden, insanların sayfanıza tıkladıkları andan itibaren bilmek isteyecekleri bir şeydir.


Instagram'da inanılmaz derecede faydalı olan 'Yukarı Kaydır' özelliğini kullanmak için 10.000'den fazla takipçisi olan bir işletme hesabınızın olması gerekir. Şu anda takipçileriniz yoksa endişelenmeyin çünkü düzenli olarak paylaşım yapmak bu sorunu çözecektir.


Hedef kitlenize yalnızca Instagram üzerinden bir indirim kodu, kupon veya hediye sunarak, satış için bir kitle oluşturursunuz. Ayrıca, promosyon yalnızca Instagram'da olduğu için müşterilerinizin kendilerini özel hissedeceklerinden emin olabilirsiniz. Bu da daha çok insanı profilinizi takip etmeye çekiyor. Sonuçta, sadece Instagram'a özel promosyonlarla takipçilerinizi sizi takip ettikleri için ödüllendireceksiniz.


Instagram'da satış yapmak ya da satış sayfanızın performansını iyileştirmek istiyorsanız danışmanlık için medyabudur@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız Değerlidir