Haber Sitenizi Güçlendirmek için Twitter'ı Kullanabilirsiniz - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...


Haber Sitenizi Güçlendirmek için Twitter'ı Kullanabilirsiniz

Statista verilerine Twitter, 330 milyondan fazla aktif aylık kullanıcıya ulaştı ve web sitelerinizi güçlendirmek için bu mecradan yararlanmanız cidden gerekli! Bana çok daha fazla bu arada!


Ancak markanızı başta Twitter ve Instagram'ın yanı sıra diğer tüm önemli dijital ağlarla bütünleştirmenin, farklı faydaları da var.


Twitter'ın Türkiye Karnesi


Yaşları 16 ile 64 arasında değişen Türk sosyal medya kullanıcıları, günlerinin neredeyse 8 saatini dijital Dünyada geçiriyor. Türkiye 11.8 milyon Twitter kullanıcısı ile dünyada 6. olsa da Avrupa’da 2. olmuş durumda! Türkiye’deki Twitter takpiçilerinin sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 3 civarı düşmüş. 

Arama motorları, web sitenizi sıralamak için aslında sosyal medyadan gelen sosyal sinyalleri kullanmakta. Beğeniler, paylaşım ve yorumların SEO üzerinde büyük etkisi mevcut. Özetle bir markanın sahip olduğu ortalama paylaşım, yorum ve beğeni sayısı ne kadar yüksekse, web sitesi sıralaması aslında o kadar iyi oluyor.


Başlangıç ​​olarak, markanızı olabildiğince çok kişiye ulaştırmak için Twitter trendlerini, tweetlerinizi ve hesabınızı olabildiğince tanıtmanız gerekir. Eğer cüzi bütçeler ayırabilirseniz; "promoted" da denen tanıtımlarla kaliteli geri dönüşler almanız mümkün.


Maddede Haber Sitelerinde Twitter Hesap Yönetimi


 • Sayfanızın onaylanmış olması (mavi tik), saygınlık ve takipçi kazandırır,
 • Hız; rekabetin yüksek olduğu Twitter'da son derece önemlidir,
 • Başlıkları merak uyandırı yapın,
 • Sürekli aynı tip haberleri paylaşmaktan kaçının,
 • Twitter'dan diğer sosyal medya hesaplarınızı paylaşın,
 • Merak uyandırıcı fotoğraflar ve videolar kullanın,
 • Twitter hesabınız 7/24 aktif olsun,
 • Karakter tasarrufu için link kısaltma hesapları kullanın,
 • Retweet edin, mention'lara cevap verin!
 • Antipatik olmayın!
 • Sabitlenmiş tweet'lerle en iyi içeriğinizi gösterin.
 • Takip edeni takip etmek zorunda değilsiniz,
 • Özgün olun, kimseyi taklit etmeyin,
 • Gündeme ilişkin özgün tespitler yapabilmek önemli,
 • İçerikleri o an yazmak yerine önceden kurgulayın,
 • Değer kazandırabilecek kişileri takip edin,
 • Kaliteli ve özgün bir BIO'ya sahip olun!


İnsanların yüzde 85'i, tanıtılan hesaplar aracılığıyla Twitter'da yeni işletmeler bulduklarını söylüyor. Bütçe ayırabilecek kadar genişlemediyseniz "popüler etiketler" aracılığı ile ortada vadede 2K organik ziyaretçiye erişebilirsiniz.


İlgili paylaşıma ait detaylar; tetikleyici cümle veya görselin üzerinden uzun uzadıya anlatılmamalı, haberde merak uyandırıp kişiyi siteye tıklamaya çekebilmelidir. Yalnız bunu yaparken sadık takipçiler kazanabilmek ön planda tutulmalı, kandırmaya yönelik clickbait tabir edilen içerik ve taktikler kullanılmamalıdır. Kullanıcı sayfaya girdiğinde; gördüğü posttaki heyecanına sitenizde cevap bulamazsa emin olun bir daha web sitenizi ziyaret etmeyecektir.


Twitter'da takipçi sayınızı nasıl arttırırsınız?


Bilgi, kaliteli içerik ve kaliteli mizah arkadaşlar. Eğer bu üçünü harmanlayabiliyorsanız yolun yarısını aşmışsınız demektir. Tweetlerinizi kısa tutun. Gerçekten ihtiyacınız yoksa, 140 karakterin tamamını kullanmak mecburiyetinde değilsiniz. Araştırmalar, kullanıcıların daha kısa ve sevimli tweetleri tercih ettiğini ortaya koyuyor.


Sürekliliği sağlamalısınız. Haftalık bilmece veya anketler, sorular veya aylık röportajlar yahut 'cuma tüyoları' gibi devamlılık sunabilecek beklenen hesaplardan birine sahip olun.


@ işaretini doğru kullanmak da mühim. '@' işaretiyle başlayan içerikleri yalnızca ilgili kişi ve o kişiyle ortak takipçileriniz tarafından incelebildiğini unutmayın. 


# işaretini gereğinden fazla kullanmayın. Bu işaret doğru kullanıldığı zaman önemli olabilir fakat gereğinden fazla kullanılıyorsa ve spam izlenimi veriyorsa manasız ve rahatsız edici hale dönüşebilir.


Video ve kaliteli görsellerin hatta anketlerin Twitter'da son derece ilgi çektiğini ve tetikleyici olduğunu belirtmekte fayda var.

Twitter'da takipçi almak şart mıdır?


Her ne şart ve koşulda olursa olsun, ücretli veya ücretsiz olarak asla takipçi alınması tavsiye edilmiyor. Gereksiz kuru kalabalıklar, etkileşime girmeyeceği gibi markalaşma yolunda attığınız adımları takip eden rakipleriniz ve olası reklamverenler tarafından yoğun eleştiriyle karşılaşacaktır.


Haber sitenizi güçlendirmek için Twitter'ı kullanabilirsiniz başlıklı bu yazımızda; Twitter'da takipçi kazandıran hesaplar, Twitter kullanmanın püf noktaları ve Twitter giriş başlıklarıyla alakalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım beğenir, aşağıdaki online araçları inceler ve değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşırsınız.


Twitter'da kimlerin yanıt vereceğini de seçebilirsiniz!


Buna göre paylaştığınız bir tweete cevap verecek kişileri; 'herkes', 'takip ettiğin kişiler' ve 'yalnızca bahsettiğin kişiler' olarak seçebilirsiniz. Siber zorbalığın artışıyla beraber hakaretler içeren yorum ve cevapların önüne geçebilmek için kesinlikle kullanmanız gereken bir özellik olduğuna inanıyorum. Özellikle gazetecilerin sık kullandığına şahit olmaktayız.


Yorumlarınız Değerlidir