Kısıtlı Bütçelerle E-Ticaret Yapmak İmkansız Değil - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

Kısıtlı Bütçelerle E-Ticaret Yapmak İmkansız Değil


Kısıtlı bütçelerle ile e-ticaret yapmanız çok zor olsa da imkansız değildir. Burada satacağınız ürün yahut ürün grupları önemlidir. El emeği ürünleriniz olabilir, kişiye özel ayakkabılar tasarlıyor olabilirsiniz veya buna benzer fark yaratabilecek ve sempati uyandırabilecek mallarınız olabilir.

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret'te de güçlü rakipler mevcut. Güçlü rakiplerle boy ölçebilmek zor olacağı için niş dediğimiz fark yaratabilecek alanları araştırmalısınız. Sadece bir kaç dönüm bahçesi olmasına rağmen kurduğu network ile organik gıda işi yapan ve bunu elektronik ortama taşıyan bir arkadaşım vardı. 

Güçlü rakiplerinizin büyük bütçeleri vardır. Bir çok arama sonucunda ilk sırada ilk sayfada çıkarlar hal böyle olunca fark edilebilmeniz de zorlaşacaktır. Takdir edersiniz ki web aramasında ilk iki sayfaya bakarız ve ilerleyen sayfalara bakmak aklımıza bile gelmez. Zaten ilk sayfalar artık neredeyse tamamen reklamdan oluşmakta.

Kısıtlı Bütçelerle E-Ticaret Yapmak İmkansız Değil


Kendimden örnek vereyim; bir ürünü almadan önce evvela Hepsiburada'ya sonrasında N11'e bakıyor fiyatları ve yorumları mutlaka karşılaştırıyor, uzun uzadıya düşünüp öyle karar veriyorum. Şimdilerde bir çok kişi benim yolumla ilerliyor. 1-2 liranın bile hesabını yapacağımız zamanlar yaşıyoruz. Bu arada atlamadan ifade edeyim Hepsiburada'danın hediye ve indirim çekleri de dikkat çekmiyor değil. 

Bu tip fiyat kıyaslamasında elenmemek için belirleyeceğiniz tutarların uçuk olmaması gerekiyor. Yoksa müşteri neden gelip sizden alsın ki?

Adwords panelleri karmaşık geliyorsa ki bu normaldir. Instagram'a reklam verebilirsiniz. Misal 100 dolar bir bütçe ve başarılı bir profilleme ile ilk adımı atar, sonrasında tutarı azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Dediğim gibi reklam oldukça önemlidir.
Yorumlarınız Değerlidir