Web Sitesinden Para Kazanmak İmkansız Değil - Medya Budur

Matbuat Basın Derken Medya

Yaratıcı çözümler üretir; markalar için iletişim stratejileri geliştirir...

Web Sitesinden Para Kazanmak İmkansız Değil


Mesai saatlerine, zamana ve mekana bağlı kalmadan çalışmak genç yaşlı herkesin hayali. Yine deneyimlerin eşliğinde kalıplardan uzak kalarak "farklı" bir şeyler karalamaya gayret edeceğim. Sohbet havasında ilerleyelim;

2-3 yıl kadar önceydi. Sahip olduğum bir web sitesi üzerinden ve "Gelecek Vadeden Blog'lar" buluşmasına davet edildim. Genç arkadaşlar ve çoğu benden genç. Aralarda sohbet ediyoruz soruyorum; "Ne oldu nasıl oldu" diye.. 

Sağolsunlar deneyimlerini paylaşıyorlar. Bir tanesi Turkcell'in bir yarışmasında başarılı olduğunu, sonrasında tanıtım yazısı, reklam vs farklı gelir kalemleri oluştuğunu ve daha da tanındığını haliyle gelirlerin de katlandığını söyledi.

Yani para bir ay 2K oluyorsa bir sonraki ay düşüyor sonrasında artabiliyor abi stabil değil dedi. Tabi sadece kadınlar üzerine, sadece yemek ve sadece oyun üzerine daraltılmış çalışmalar da yapılabilir, kaleminize güveniyorsanız "her telden" de ilerleyebilirsiniz. 

Bu arada unutmadan ekleyelim; web üzerinden para kazanmak sadece internet sitesi kurarak yaza çize ilerleyebileceğiniz alternatifler sunmasının ötesinde farklı gelir seçenekleri de sağlıyor. Bakınız dijital Dünya'da ilerlemek.

Bu arada bazı arkadaşlarım çeşitli ajansların kendileri için içerik oluşturma talebi ile gelebildiğini de ekliyor. Gayet avantajlı zira hem outsource ediyorsun yani dışarı veriyorsun, hem sigorta vs ödemiyorsun. Win Win durumu.

Bionluk'ta hem editör hem de yazar bir arkadaşım var. İçerik taleplerine, gelen mesajlara yetişemiyorum abi der. Ben de samimiyete istinaden gelirler iyi mi diye sorarım. 2020'nin kurlarıyla ilerliyorum; sabah 09:00 akşam 18:00 çalışsam ayda 3 bin TL'nin altına düşmüyorum diyor. Zor bir iş olduğunu da ekliyor zira iyi yorum alırsanız size duyulan güven artar. Potansiyeliniz de.

Şimdi üstteki 5 paragrafı özetleyelim. Öncelikle bloglar üzerinden yazarak para kazanmak mümkün lakin hayat kurtaran hayatımızı bağlayabileceğimiz meblağlar değil. 

Çalışanın her zaman maaşlı bordrolu işine devam etmesini tüm bu saydığım işleri ek gelir olarak değerlendirmesini savunmuşumdur. Bir ay epey kazanabilir bir sonraki ay dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. 

Şimdi kadın olmanız, bir dili akıcı bir biçimde konuşabilmeniz, teknolojiye ve özellikle spora olan ilginiz, yazmayı ve üretmeyi sevmeniz savunduğum tüm tezleri çöpe atabilir zira İngilizce büyük kitlelere ulaşabileceğiniz bir lisan. Haliyle Türkçe ile ulaşabileceğiniz yığınlardan çok daha fazlasına yabancı dil kabiliyetleriniz ulaşabilirsiniz. Rakamlar katlanabilir. Bir web siteniz varsa Google vb reklamları konumlandırarak tık ve izlenme başına gelir elde edebilirsiniz. Hadi diyelim aylık 50 dolar buraya yazdık. Tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz, footer link satabilirsiniz, dediğim gibi başkaları için yazılar yazabilirsiniz bir çok alternatif var. Buraya da bir 100 dolar yazalım etti mi size 150 dolar. Özetle aylık bin TL yapıyor yapmıyor. Taş atıp da kolumuz mu yoruldu.. 
 
Şahsen bir web sitesi hayatın sırrını da verse, sağında solunda patlayan çatlayan reklamlar çıktığında, pop-up'lar vs ile karşıladığında buz gibi soğuyorum. Renk yok mizanpaj yok bütünlük yok. Tamamen gelir kaygısı ile oluşturulmuş siteler. Bunlar banner'da satıyor, satış ortaklığı ile de para kazanıyor "bir web sitem varsa etinden sütünden yararlanırım" diyor. Bu kadar "para odaklı" olmamak lazım.

Dijital dünya sayısız gelir alternatifine sahip ancak adımları temkinli atmak şart. Blog oluşturacaksınız ne sıklıkta yazıp güncelleyeceğinizi sorgulayın, yazıp çizmek sıkıcı geldiyse maddelere bir göz atabilirsiniz.

 • E-ticaret sitesi kurabilirsiniz.
 • Online anketlere katılabilirsiniz.
 • Basit bir web sitesi ile hizmetinizi satabilirsiniz.
 • Bionluk, Fiverr, Guru benzeri Freelance siteleri üzerinden ilerleyebilirsiniz.
 • Stok fotoğraf ve görselleri satabilirsiniz.
 • Etsy üzerinden el işi ürünleriniz pazarlayabilirsiniz.
 • YouTube kanalı açabilir veya sanal asistanlık yapabilirsiniz.
 • Freelance yazarlık yapabilirsiniz.
 • Bilgisayarlar üzerinden sanal madencilik yapmak.
 • Sosyal Medya'da ürünler satmak.

Yukarıdaki listemizin sizi bunaltmasına lütfen izin vermeyin, bunun yerine ne yapmaktan keyif aldığınızı sorgulayın. Mevcut yeteneklerinizi sırtlanarak bunlar üzerinden yukarıdaki fırsatlardan hangilerini değerlendirebileceğinizi düşünün. Covid sürecinde bilgisayar başında "durum güncellemek" yerine para kazanabileceğinizi lütfen unutmayın! Zamanınız değerli.

Unutmayın, bütün para kazanma yöntemlerinde olduğu gibi tüm bu saydıklarımız da haftalar içinde ivmelenmeyebilir. Kararlılık ve azim ile mutlaka hedeflerinize ulaşacaksınız inan bana. Online anketlere katılıyorum ve neredeyse her ay 49 dolarlık kazancım mevcut. Onu da inşallah bir başka yazıda sizlerle paylaşacağım.

İnternetten para kazanma yolları ile ilgili atladığımız bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Dediğim gibi yazıyı Han Duvarları tadında tutabilirdim ama süreci ana hatlarıyla özetlemek istedim. 

2 yorum

 1. Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. Para kazanmak evet mümkün ama bu tarz faydalı girişimlerin önüne bir çok sıkıntı çıkarıyorlar. Girişimci de daha başlamadan, büyüyemeden bu işten korkup vazgeçiyor. Ben de https://huglero.com da yazıyorum ve yazmaktan memnunum. Severek yapıyorum. Faydalı bir iş yapmak isteyen gençlere köstek olmak yerine devlet daha fazla destek olmalı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Gerekli motivasyonu sağlayacak şey bence "para ve kazanç" olmamalı. Faydalı olmaya gayret ettikten sonra her türlü geri dönüş olacağına inanıyorum.

   Sil